پنج شنبه ٢٧ دی ١٣٩٧ - 
1 2
 
منو اصلی
صفحه اصلي > نمایش اخبار 
 
 


  چاپ        ارسال به دوست

راه اندازی درمانگاه KD (رژیم کتوژنیک) ویژه کودکان صرع مقاوم به درمان

بدینوسیله به استحضار می رساند از این پس، درمانگاه KD (رژیم کتوژنیک) زیر نظر خانم دکتر کریم زاده در درمانگاه اعصاب در روزهای شنبه صبح ، دایر است.
رژیم غذایی کتوژنیک (Ketogenic diet) رژیمی است با چربی زیاد، مقدارِ کافیِ پروتئین و قندِ اندک؛ که در علم پزشکی برای درمان صرع‌های مقاوم‌به‌درمان در کودکان استفاده می‌شود. این رژیم غذایی، بدن را وادار می‌کند تا بجای قند، از چربی برای تأمین انرژی استفاده کند.
در حالت عادی، در بدن انسان، قندهای موجود در غذا، به گلوکز مبدل شده و در سرتاسر بدن - به‌ویژه مغز - پخش می‌شود تا بعنوان منبع انرژی، سوزانده شود. حال اگر در رژیم غذایی، مقدار قند کم باشد، کبد، چربی را به اسید چرب و اجسام کتونی مبدل می‌کند. این اجسام کتونی به مغز رفته و جایگزین گلوکز می‌شود. هرگاه سطح اجسام کتونی در خون (و مغز) بالا برود و کتوزیز ایجاد شود، تعداد حملات صرعی کاهش می‌یابد.
سابقهٔ این نوع درمانِ غذاییِ صرع به دههٔ ۱۹۲۰ میلادی بازمی‌گردد، اما با ساختِ داروهای ضد صرع، این روش درمان کم‌کم به فراموشی سپرده شد تا آنکه دوباره در اواسط دهه ۹۰ میلادی، جیم آبراهامز که پسرش از صرع مقاوم‌به‌درمان رنج می‌برد و با این روش بخوبی درمان شده بود، با تأسیس «بنیاد چارلی» به ترویج مجدد آن پرداخت.


٠٩:٥٢ - سه شنبه ١٤ شهريور ١٣٩٦    /    عدد : ٥١٠٩٩    /    تعداد نمایش : ٩٣١خروج
پیوندهای مهم
پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری

پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری

پایگاه اطلاع رسانی دولت

نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری
 
مرکز پزشکی، آموزشی و درمانی کودکان مفید
آدرس : تهران ، خیابان شریعتی، بالاتر از حسینیه ارشاد، نرسیده به میرداماد، بیمارستان کودکان مفید

تلفن : 22227021 021 الی 9
ایمیل: info-mch@sbmu.ac.ir