سه شنبه ٢١ مرداد ١٣٩٩ - 
1 2
 
منو اصلی
صفحه اصلي > نمایش اخبار 
 
 


  چاپ        ارسال به دوست

افتتاح بزرگترین بخش فوق تخصصی ریه کودکان کشور در بيمارستان كودكان مفيد

 

بزرگترین بخش فوق تخصصی ریه کودکان در کشور به همت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی،دکتر فرید ایمان زاده،مهندس ناصر پروانی و جمعی از خیرین در مرکز پزشکی، آموزشی و درمانی کودکان مفید افتتاح شد.

در ابتدای این مراسم که با حضور ریاست دانشگاه،خیرین بیمارستان،شهردار منطقه سه و جمعی از پزشکان بیمارستان در سالن پاتولوژی مرکز برگزار گردید،دکتر فرید ایمان زاده ریاست مرکز کودکان مفید از بازسازی های انجام شده و پروژه های درحال ساخت در بیمارستان که به همت خیرین از سال 93 تاکنون بوده است برای حاضرین صحبت کردند. 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دکتر علیرضا زالی در حاشیه افتتاح این بخش در بیمارستان کودکان مفید، با اشاره به شیوع گسترده بیماری های ریوی در کودکان، گفت: بیماری های ریوی منشا و نقطه اشتراک سایر بیماری های عمومی کودکان است، بنابراین اگر بخش درمانی تمام تلاشش را به تشخیص و درمان بیماری های خاص ریوی در کودکان معطوف کند، جایگاه بسیار مهمی را در کاهش و تقلیل بار بیماری ها در این گروه سنی ایفا می کند.

وی ادامه داد: در سال های دور بخشی از بیماری های ریوی عامل اصلی مرگ و میر کودکان زیر ۵ سال بود. خوشبختانه با تلاش های بسیار متخصصان و فوق تخصصان بیماری های ریوی کودکان، در سال های اخیر شاهد کاهش حجم این بیماری ها بودیم و سنجه بین الملی ما در مرگ و میر کودکان یک تا ۵۹ ماه به طور قابل توجهی بهبود یافت؛ اکنون این آمار به ۵۹ در ۱۰۰ هزار نفر رسیده است.

 رییس دانشگاه با اشاره به تاثیر آلاینده ها در بروز اختلالات تنفسی در کودکان، بیان کرد: متاسفانه موضوع آلودگی هوا کودکان را بیش از گروه های دیگر در معرض خطر قرار می دهد، چراکه میزان تبادل گازهای تنفسی در ریه کودکان نسبت به بالغین ۵۰ درصد بیشتر است و این موضوع آن ها را آسیب پذیرتر می کند. همچنین سیستم دفاعی کودکان نارس تر است.

 وی افزود: اگر کودکان با وجود این آلاینده ها در کوتاه مدت دچار عوارض ریوی نشوند، در دراز مدت آلرژی، آسم ریوی و مسائلی از این قبیل می تواند آینده آن ها را به خطر بیندازد.

دکتر زالی عنوان: در بسیاری موارد افرادی که مواد دخانی استعمال می کنند توجهی به حضور کودک در محیط ندارند، این مسئله نیز یکی دیگر از دلایل اصلی آسم و مشکلات ریوی است.

وی با اشاره به فعالیت چند بخش تخصصی ریه در سایر مراکز دانشگاهی، بخش فوق تخصصی ریه کودکان بیمارستان مفید را بزرگترین بخش اعلام کرد و ادامه داد: اختصاص ۱۴ تخت عمومی، ۲ تخت ایزوله و ۲ تخت ویژه، این بخش را از لحاظ وسعت به بزرگترین بخش فوق تخصصی ریه کودکان در کشور تبدیل کرده است.

 رییس دانشگاه به همراه جمعی از خیرین از اتاق های این بخش بازدید کرد و احوال بیماران بستری را جویا شد.

 دکتر زالی همچنین در حاشیه این مراسم روند پیشبرد پروژه راه اندازی بخش ام آر آی و احداث آزمایشگاه جامع دانشگاه «مگالب» را نیز مورد بررسی قرار داد.

 


١٤:٥٠ - پنج شنبه ٥ دی ١٣٩٨    /    عدد : ٨٦٨٠٥    /    تعداد نمایش : ٦١٥خروج
پیوندهای مهم
پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری

پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری

پایگاه اطلاع رسانی دولت

نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری
 
مرکز پزشکی، آموزشی و درمانی کودکان مفید
آدرس : تهران ، خیابان شریعتی، بالاتر از حسینیه ارشاد، نرسیده به میرداماد، بیمارستان کودکان مفید

تلفن : 22227021 021 الی 9
ایمیل: info-mch@sbmu.ac.ir


اینستاگرام: instagram.com/mofidhospital